20 Temmuz 2012 Cuma

ABİ-KARDEŞ

A: Sabahları erken kalkıyorum diye annem beni uyuturdu. Gece erkenden yatağa sokardı. Benim uykum kaçardı gece uyumak istemezdim.


K: Neden?


A: E hiç bir çocuk gece uyumak istemez ya gece. İstemezdim uyuyomuş gibi yapardım. Battaniyeyi üstüme çekerdim. Sonra battaniyenin altında yatardım. Beklerdim sonra babamın gelmesini. Babamın arabasının sesini tanırdım ben, böyle egzozu patlak gibi olurdu babamın sesi böyle pırt pırt yapardı. O sesi duyduğum anda kapıya koşardım. Ama battaniye üstümde kalırdı, onle böyle hayalet gibi koşa koşa giderdim.


K: Ne? sarılmak için ona?


A: Yok be ne sarılması... Babam hep eli dolu gelirdi eve. Poşetler olurdu ellerinde. Merak ederdim ne getirdi acaba bugün diye. bisküviler getirirdi, gofretler getirirdi... Sonra bir gün... o zaman yeni çıkmıştı, dilim kek getirmişti. Bu nedir dedim. Aklım oynadı... Kek poşetin içinde. Onu bir yedim, hayatımda öyle bir şey yememişim, o kadar güzeldi ki. Hala unutamam, o ilk tadını hiç bulamam. Şey derdi babam: 'Elim bir gün boş geldiğim zaman beni eve almayacaksınız dimi?' derdi. Ama hep eli dolu geldi.


K: Yiyip yiyip uyuyodun?


A: Hee yiyip yiyip uyurdum. Ağzımda şekerlerle uyurdum böyle, sabah bi kalkardım ağzım yapışmış.


K: Bende hep sakız çiğnerken uyuyodum. Bi gece saçımın dip kısmına yapışmış, annem kesmişti. Nasıl ağlamıştım. Erkek çocuğu gibi oldum. Annem bana masal anlatırdı yatmadan önce. Ama sonunu dinlemezsem kabus görüyodum hep. Masallar hep güzel bitiyo ya... Küçük kara balık...


A: O ne ya hiç bilmiyorum ben onu..


K: Sana hiç masal anlatmadı mı ya?


A: Yoo hiç masal anlatmadılar bana da, ben şeyi hatırlıyorum, televizyon izlerken uyuklardım televizyonun karşısında. Annem kucağına alırdı, yarı yolda yorulurdu babama verirdi. Orayı hatırlıyorum bak. Babamda getirirdi beni yatağa yatırırdı.


K: Aaa ne güzel ya. Bende uyuyo takliti yapardım sırf böyle sırtlarında taşısınlar diye.


A: Hadi çekirdekte bitti kalkm ben.


K: Şey yapayım getireyim içerden hemen ben?


A: Yok ben gideyim artık...

AFA